Najznámejsie sopky
Vezuv kedysi bol známy ako hora Monte Summa alebo Somma.
Etna ďalšia talianska sopka lokalizovaná na východe ostrove Sicília. Táto najväčšia európska sopka je dodnes aktívna a predstavuje trvalú hrozbu pre obyvateľov. Jej výška dosahuje 3 329 metrov n.m.
Hora Fudži japonská sopka je posvätným miestom budhistov. Znamená pre nich bránu do druhého sveta.
Popokatepetlsopka vyzerá na prvý pohľad očarujúco. Je stále pokrytá ľadovcom a týči sa do výšky 5 400 m n.m. Keďže je stále aktívna a lokalizovaná len 70 kilometrov od Mexiko City, je radená medzi mimoriadne nebezpečné.
Patricutin táto sopka vznikla naozaj zaujímavo. Keď v roku 1943 pracoval farmár menom Dionsio Pilido na svojom kukuričnom poli zbadal, ako sa otvorila zem a bolo počuť hrmenie. Z pukliny sa začala vynárať rozžeravená skala. Po týždni narástla do výšky 140 metrov a dnes má sopka výšku už 410 m.n.m.
Kráter Ngorongoro sopka v severnej Tanzánii je už mnoho rokov vyhasnutá.
Mount Teide najvyššia sopka na ostrovoch Atlantického oceánu. Nachádza sa neďaleko známeho turistického letoviska na jednom z Kanárskych ostrovov- Tenerife.
Kráter Heleakala najväčšia spiaca sopka sveta. Naposledy vybuchla v roku 1790. Má obrovský kráter hlboký 800 metrov s o bvodom 34 kilometrov! Nachádza sa na havajskom ostrove Maui a je výsledkom mnohých vulkanických erupcií, ktoré ho sploštili do súčasného tvaru.
Hora Otemanu podľa amerického spisovateľa Michenera je Bora Bora najkrajším ostrovom na svete a preto si ho vybral za dejisko svojho románu South Pacific. Uprostred ostrova sa nachádzajú zvyšky sopky s dvojitým vrcholom.